ממש כפי שבשנים האחרונות תחום עיצוב הבית קיבל תנופה משמעותית, כך גם תחום התאורה התפתח בצורה מרהיבה, כך שכיום ניתן למצוא אינספור פתרונות תאורה שפעם כלל לא היו חלק מהמשוואה, ועל כן כאשר ניגשים כיום לתכנן תאורה למטבח בין היתר מתחשבים באזורי התאורה הרצויים, בדרישות השונות ובשלל טרנדים מאירים. מכאן שאם גם אתם עומדים לחדש את המטבח ומחפשים מוטיב קטן שייצר אפקט גדול או אם גם אתם עומדים לעצב את מטבח החלומות שלכם, לרגע אל תשכחו לראות את הדברים ברזולוציה הנכונה ולצד תאורה מחמיאה.

התפקידים המגוונים של סוגי תאורה למטבח

גופי תאורה צמודי קיר

אם מחפשים ליצור אווירה ובו זמנית יוקרה מתוחכמת, אין כמו לשחק עם צללים על הקירות ועל מגוון אובייקטים, ועל כן מומלץ לשקול לשלב מנורות קיר. כמו כן, אם משלבים פריט מעין זה על גבי משטחי עבודה, משיגים תחושת קלילות מרשימה.

גופי תאורה נסתרים (שקועי תקרה)

המטבח מורכב ממספר אזורים. ישנו אזור הכנת הקפה, אזור העבודה, אזור שטיפת הכלים, אזור החיתוך, אזור הבישול, אזור האכילה וכדומה. אי לכך כיף שניתן ליהנות מתוצאה פרטנית עבור כל נישה רצויה, ועל כן מוטב לשלב תאורה נסתרת.

תאורה פנימית

התרגלנו לנוחות שמציעה התאורה הפנימית במקרר, ופה ראוי לשאול מדוע שגם לא תותקן תאורה פנימית בארונות המטבח, כזו שמסייעת להבין מה קורה בעומק הארון ומה מצב הניקיון. אם אכן בוחרים בכך, ולו משיקולי עיצוב עבור ארון בעל חזית שקופה, מוטב להיעזר בשרשרת לד, אם כי גם קיימות אופציות נוספות.

תאורה למטבח
בתמונה: מנורות תליה למטבח בגוון אפור-כחול מעל אי

תאורה בהתאמה אישית

נהוג להציב תאורה לאורך המטבח, כאשר פה ניתן לבחור בין פרופיל תאורה צמוד קיר לבין פרופיל תאורה שקוע, בזמן שהלקוח מוזמן לבחור את המידה המדויקת, כך שאין שום צורך להתפשר.

מנורות תליה

אם יש תקרה גבוהה ואם נכון למקם גוף תאורה שמושך תשומת לב במרכז המטבח או מעל מרכז של אובייקט משמעותי (למשל אי עבודה או שולחן אוכל), הרי שבהחלט מומלץ לבחור גוף אורה תלוי, כעזה שהוא בין היתר אלמנט עיצובי, כאשר פה חובה לוודא שהסגנון העיצובי משלים את העיצוב הכללי של המטח, או ללופים מעניק קונטרה חכמה שמייצרת הרמוניה מלאה.

גוונים

לצד נראות, המיקום והכמות של גופי התאורה במטבח, בין היתר חשוב להתייחס לגוון הנבחר, ופה נציין שלרוב עדיף לבחור באופציה של Cool White . מדוע? כיוון שגוון זה מעניק מראה כמה שיותר לבן – מראה שגם משדר ניקיון וגם משמר את הגוון הטבעי שהעין האנושית מהונדסת לראות, כך שלא רק נראה את הגוון הטבעי של הירקות והתבלינים, אלא גם יישמר הגוון הטבעי של החזיתות, וזהו נתון חשוב ביותר, ולו כי הרבה פעמים אנשים מתלבטים רבות אודות הגוון הנכון, אך לאחר שכבר בוחרים מבלי לשים לב הם מקלקלים – בוחרים בגוון תאורה שמייצר שכבת צבע נוספת.

חיסכון

המטבח הנו אחד המקומות היותר שמישים בבית ועל כן יש לבחון היטב כיצד להוזיל את עלויות הצריכה, ופה נציין שכיום כמעט ולא ניתן למצוא נורות פלורסנט במטבח, אלא בעיקר נורות לד, נורות PL ונורות T5. מדוע? סוגים אלו איכותיים (כך שהבלאי מזערי) וחסכוניים מבחינת צריכת החשמל.

שנסכם?

מצד אחד כן צריך להשקיע מחשבה, אך מצד שני קיימות אופציות כה מדויקות, חכמות ומרהיבות, כך שפשוט צריך ליהנות מהתהליך, ואם רק תבינו מה מחפשים ותיעזרו בחנות שמציעה ייעוץ פרטני, המטבח שלכם עומד להיות מואר באופן מחמיא. תיהנו!